MacBook Pro Ekran ile Flexgate Sorunu

0 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 50 votes, average: 0,00 out of 5 (0 votes, average: 0,00 out of 5)
You need to be a registered member to rate this.
blankLoading...

MacBook Pro Ekran ile Flexgate Sorunu

Flexgate , belirli MacBook Pro | Arızalı bir Flex kablonun neden olduğu hava . MacBook Pro ile esnek kapı sorunları yaşıyorsanız endişelenmeyin! Yalnız değilsiniz. Birçok Mac kullanıcısı, forumda 2016 ve 2017’de üretilen 13 inç veya 15 inç MacBook Pro’larının Flexgate sorunu yaşadığını iddia etti.

Bu sorun, dizüstü bilgisayarınızın ekranını belirli bir açıyı geçtikten sonra, genellikle tam açılmaya yakın bir şekilde açtığınızda, MacBook ekranının arka ışık esnek kablosunun üzerine uygulanan basıncın artması durumunda ortaya çıkar.

Bu “Flexgate” sorunu nedir?

“Flexgate”, kırık bir ekran esnek kablosunun neden olduğu ekran arka ışığı sorunlarını ifade eder . Bu esnek kablo, ekranı ekranın denetleyici mantık kartına (aka T-CON kartı) bağlar. Çok hassas bir bölüm. Şimdi, kapağın tekrar tekrar açılıp kapanmasından kaynaklanan yeni bir tasarım kusuru nedeniyle zamanla kırılma eğilimi gösteriyor.

Flexgate sorunundan hangi modeller etkileniyor?

Bu tasarım kusuru, öncelikle MacBook Pro 2016 ve 2017 modellerini etkiler. Hem 13 inç hem de 15 inç modeller etkilenir.

  • A1707 – MacBook Pro (15 inç, 2016-17, Touch Bar modeli)
  • A1706 – MacBook Pro (13 inç, 2016-17, Touch Bar modeli)
  • A1708 – MacBook Pro (13 inç, 2016-17, Dokunmatik Çubuk olmayan model)

Apple, esnek kablo sorununu çözmek için 2018 modelinde küçük bir değişiklik yaptı. Tabii ki, şimdi bu sorunlar daha az yaygın hale geliyor. ‍

MacBook Pro Flexgate Sorununun Arkasındaki Neden?

2016’da MacBook Pro serisi önemli bir yeniden tasarım sürecinden geçti.

MacBook ekran denetleyicisi veya mantık kartı, daha önce 2015 yılına kadar ekranın altındaki menteşe kapağının içine sıkışmıştı. “Kapağın” bir parçası olduğu için ona bağlı tel menteşe kapağının içinde ilerliyordu ve hiçbir zaman hareket ettirilmemiş veya rahatsız edilmemişti. .

Esnek/şerit içinde birden fazla kablo bulunur. Genel olarak, önce arka ışık yol verir ve arka ışıkla ilgili çeşitli arızalara neden olur. Hasar aşamalar halinde yapılır:

  • Sahne ışığı efekti, kablo kopmadığında ancak bağlantı hatlarının sadece bir kısmı aşındığında ortaya çıkar.
  • Bir sonraki aşama, kablonun çatladığı ancak gevşekken bağlı kaldığı zamandır. Kapağı açtığınızda kablo esner ve bağlantı kopar. Bu semptom #2’dir, burada kapağı yarı noktanın ötesinde açtığınızda ekran kararır.
  • Son aşama, kablonun tamamen kırıldığı zamandır. Tam arka ışık arızası, siyah bir ekrana yol açar.
  • Arka ışık kablosu yerine grafikle ilgili flex kablonun koptuğu durumlarda 4 numaralı belirti görülür. 

Ekran arka ışığı, ekranın altında ara sıra/sürekli olarak dikey parlak alanlar gösteriyorsa veya ekranda büyük dikey çubuklar varsa ya da ekran tamamen çalışmıyorsa, MacBook Pro’nuzun Flexgate sorunundan etkilenme olasılığı yüksektir.

Apple Arka Işık Onarım Programı

Her zaman olduğu gibi Apple, ekranla ilgili flexgate sorununu, bu sorun halka duyurulduktan ve etkilenen birçok kullanıcı tarafından bildirildikten sonra not aldı ve etkilenen dizüstü   bilgisayarı ücretsiz olarak onarmak için arka ışık onarım programını başlattı.

MacBook Pro’da flexgate sorununu onarmak mümkün mü| Hava ? 

Peki, kablo ekrana entegre edilmiştir, değiştirilemez. Sonuç olarak, standart çözünürlük tüm ekran panelini değiştirmektir. Bu durumda bir MacBook onarım merkezine başvurun. Felix bilişim Türkiye’deki en güvenilir MacBook onarım merkezlerinden biridir. 

Flexgate’i tamir etmenin maliyeti nedir?

Apple MacBook flexgate onarımı genel maliyeti 2000 tl’den başlar, 3 Ay Garanti. Uygun fiyatlarla profesyonel MacBook ekran onarım hizmetleri sunuyoruz. Apple flexgate sorunundan kaynaklanan MacBook Pro arka ışığının çalışmama sorununu aynı gün içerisinde çözebiliriz.

Flexgate sorunu için neden Felix Bilişim’i seçmelisiniz?

Güvenilir bir dizüstü bilgisayar servis merkezi arıyorsanız, Felix Bilişim’den başkasına bakmayın . Kapıda ücretsiz servisimiz ile evinizin rahatlığından ayrılmadan dizüstü bilgisayarınızı tamir ettirebilirsiniz. Peki ya MacBook Pro|MacBook Air ile esnek kapı sorunuyla uğraşıyorsanız? Çoğu zaman tüm ekran panelinin değiştirilmesi gerekmekle birlikte, dizüstü bilgisayarın durumuna bağlı olarak esnek kablonun da onarılabileceği durumlar vardır. Her iki durumda da Felix Bilişim, uzman teknisyenleri ve birinci sınıf onarım hizmetiyle her zaman yanınızdadır. Dolayısıyla, bir Flexgate sorunuyla veya başka bir dizüstü bilgisayar sorunuyla karşı karşıya kalırsanız, Felix Bilişim’deki profesyonellere başvurmaktan çekinmeyin.

Bu yazıyı paylaş!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir